Monday, April 20, 2015

JAKUZİYE DENİZDEN ÖNCE Mİ GİRSEK, SONRA MI?


İşte bazı insanların böyle dertleri var. "Deniz soğuk mudur, önce jakuziye mi girsem? Hatta hangi jakuziye girsem, büyük olana mı küçüğe mi? Ay yukarıya çıkmaya üşendim şimdi. Asansöre bineyim bari!"
Bazı insanlar var ki, teknelerinde geçirdikleri süre içinde bu tip sıkıntılı süreçleri yaşıyorlar. Diyorum size, teknen mi var, derdin var...

BISTANGO

62m tam boya sahip Bistango bir Benetti imalatı. Üst güvertede başüstünde yer alan bu jakuzi hem denize tepeden bakıyor. Kanepelerin formu, kumaşın deseni, orta sehpanın konumlandırıldığı nokta ile tamamen bir bütünlük içinde olan bu bölüm, teknenin engöz alıcı mekanlarından biri. 


NIRVANA

Nirvana, 2012'de suya indirilmiş bir Oceanco harikası. 88.5m tam boyu ile 12 misafir ve 27 personel kapasiteli bu yatın özellikleri saymakla bitmez. Zaten burada gördüğümüz de açık alanda yer alan jakuzilerden sadece bir tanesi! Flybridge'de yer alan bu jakuzi-havuz arası bölümün, bu kadar yüksekte taşıdığı su kütlesine nazaran o minderlerde uzanıp aşağıyı izlemek eminim ki çok keyiflidir. 

PHOENIX 2

Lirssen harikalarından biri daha! 2011 tarihli bu megayat 90.2m boyunda. Spa salonları, Gym odaları, sinema bölümlerinin yanısıra yatta bir kaç tane de jakuzi bulunuyor haliyle. Bu biraz irice olanı! Dikkat ederseniz ön tarafında bir adet de yavru jakuzi görülmekte. Arkasında ise, şelale ile oluşturulmuş bir minik ayak havuzu daha bulunuyor. 
Allahım hayat çok zor, hangisinde serinlesem, yoksa denize mi atlasam?

SERENE

Fincantieri Tersanesi tarafından 2011'de inşa edilen Serene'nin tam boyu 134m. Artık iyi biliyoruz ki bu boydaki özel yatlarda sadece bir tane jakuzi bulunmuyor. Bu da oldukça yukarılarda, 4. güvertede yer alan bir havuz. Yükseklik korkunuz varsa buraya kadar çıkmayın, alt güvertelerdeki eğlence yöntemleriyle idare edin derim.
Bu jakuzinin yerleşimini çok beğendim. Teknenin dış formuyla olan uyumu, tiklerin döşenmesi, iki yandaki merdivenlerin eğimi, flybridge'den aşağıda güneşlenenlere fındık fıstık atarak rahatsız etme imkanı veren yerleşim çok hoşuma gitti.

BİLİNMİYOR

Bu fotoğrafın hangi tekneye ait olduğunu bilmiyorum. Ancak öncekilere nazaran çok daha usturuplu bir ebatta olduğuna eminim. Bakmayın küçük olduğuna, yine oldukça keyifli ve rahat bir jakuzi bölümü...

***