Friday, March 27, 2015

TEKNE İÇİNDEKİ OFİS MEKANLARI


Evet teknelerin içinde tam teşekküllü ofis alanlarının yaratılması hiç de şaşırtıcı gelmemeli. 
Çünkü bu teknelerin sahipleri, işlerini tatillerde de takip etmek zorundalar. 
Hatta çalıştığım projelerde bu ofis alanına sadece printer, fax değil, kağıt kesici makine, her ülkeye göre ayrı fiş girişi de monte ettiğimi bilirim. 


Architectural Digest dergisinde görüp de bir kenara kaydettiğim bu teknenin malesef adını veya tasarımcısını not etmemişim. Kimin yaptığını bilmesek de, oldukça kullanışlı ve keyifli bir ofis olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Belki tarzı biraz klasik ve ağır gelebilir, fakat çoğu teknede böyle bir tarzı görmek mümkün. Zaten önemli olan genel bütünlüğün sağlanması ve işçiliğinin kaliteli olmasıdır.
Bu mekanda en hoşuma giden detay ise; masanın yanında, geniş pencere efekti veren panellerin kullanılmış olması. Görüldüğü üzere iki sabit, iki kayar panelden oluşan bir sistem söz konusu. Bu panellerin arkasının tamamen cam olması çok çok düşük bir ihtimal. Bu sebeple; çoğumuzun sık sık yaptığı gibi; geniş ve aydınlık mekan efektini sağlamak için, opak yüzeylerin arkasına doğal aydınlatma elemanları yerleştirilmiş olmalı. 
Sonuç mükemmel. 


Amnesia  bir Benetti imalatı 60m boyunda tekne. Sonradan renove edilmiş ve daha modern bir tasarıma sahip olmuş. Fakat bu hali son derece fonksyonel. Özellikle ayırıcı olarak kullanılan kitaplık iki mekan arasında hoş bir geçiş sağlamış.Galactica Star ise Heesen tarafından 2013 yılında inşa edilmiş 65m boyunda bir güzellik. Buradaki gibi camın tam önüne konumlandırılmış bir masada bilgisayarı açıp da çalışmak pek kolay değil, orası kesin. 
Fakat burada hoşuma giden şu ki, dar bir alan olmasına rağmen, açık renk kullanımı ve sade bir tasarım sayesinde son derece ferah ve hiç de boğucu olmayan bir çalışma bölümü elde edilmiş. 


Icon da 67m boyunda bir megayat. İmalatçı tersane tarafından sonradan refit edilen bu teknedeki çalışma bölümü, salonun bir köşesinde yer alıyor. Yine oldukça rahat ve geniş bir alan yaratılmış. Büyük ihtimal, bu mekanın tamamı toplantılar için de kullanılmakta. 
Açık ve koyu renklerin dengeli kullanımı, bu mekanın ana özelliği olmuş, son derece de keyifli olmuş.


Yeni Zelanda'nın mükemmel teknelerinden biri daha: Vertigo. Diğerlerinin aksine bu bir yelkenli. Pufun zemine gömülmüş olan sürgülü bağlantı elemanı; kullanılan renklerin dengesi, aydınlatma elemanının uyumu, tüm ünitenin bir heykel gibi ele alınarak bütünsellik içinde tasarlanmış olması tek kelimeyle muhteşem... 

***