Wednesday, February 11, 2015

ÇİZİK ÇİZİK DUVARLARIM


Tüm duvarları düz bir renge boyamanın tek seçenek olduğunu düşünmeyin sakın! Biraz cesur davranarak göz alıcı mekanlar yaratmak son derece kolay. 
Üstelki fazla karmaşaya ya da desene de gerek yok. Sadece çizgili olarak boyanmış olması da göz alıcı bir hale gelmesini sağlayabilir. 
Bugünkü fotoğraflara şöyle bir bakın ve tek bir renk ile düz olarak boyansaydı aynı mekan ne kadar sıradan hale gelirdi bir gözünüzde canlandırın...


Burada arkadaşlar biraz olayı abartmış ve çok da iyi yapmış! Herhalde malzeme artınca harcamayalım demişler; tavanda da çizgileri devam ettirmişler. Bence çok hoş olmuş. Üstelik duvardaki ahşap panellerin yarattığı klasik atmosferle birleşince son derece eklektik bir mekan ortaya çıkmış.

KAYNAK BİLİNMİYOR

Burada, mekan içindeki tek bir cepheyi vurgulamak için çok iyi bir yöntem kullanılmış. İki yanındaki kolonlar sayesinde bir niş gibi kalmış olan duvara siyah beyaz çizgileri uygulayınca, yemek bölümü de görsel olarak ön plana çıkartılmış.

KAYNAK BİLİNMİYOR

Çizgiler her zaman aynı genişlikte veya aynı rente olmak zorunda değil, bu mekanda olduğu gibi. Duvardaki pastel tonlar mekanı nasıl da domine ediyor, üstelik hiç de rahatsız etmiyor. Bu renklere uyumlu olarak mobilyaları açık renklerde kullanmak akıllıca olmuş. 
Sadece bu tablolar biraz fazla kaçmış, bir tane daha büyük bir resim olsaydı bu mekana daha uygun olurdu. 

KAYNAK BİLİNMİYOR

Buradaki çizgilerin genişlikleri oldukça cesur! Aynı üzerimize giydiğimiz kıyafetlerde olduğu gibi, Yatay çizgiler mekanı da kısa ve şişman gösterir. Burada da yatay geniş çizgiler tavanı olduğundan daha basık göstermiş. 
Ancak bu mekanda istenen atmosferin sağlanmasına katkısı olmuş. Mobilyalar rahat, birbirine yakın ve mekan da sanıyorum ki çok büyük değil. Buradaki insanların bir araya geldiğinde ortadaki sehpaya eğilerek hararetli bir şekilde bir konu tartıştıklarını duyabiliyorum. Mekanın içe dönüklüğünü vurgulayan bu geniş yatay çizgiler, bu ofis ortamına son derece uyumlu.


Dikine kullanılmış başka bir çizgili duvar örneği! Gerçekten de bir öncekine nazaran mekanı çok daha yüksek gösteriyor değil mi? Hatta hemen yanındaki boş beyaz duvarla bile karşılaştırınca, mekanda bir yükseklik farkı hissediliyor. 
Buradaki çizgilerin yoğunluğu, duvardaki fotoğraflarla kırılmış. Fotoğrafların siyah beyaz olması, hepsinin beyaz paspartüsünün ve ince siyah çerçevelerinin olması bir dil birliği sağlarken arkasındaki çizgilerle arasındaki dengeyi iyi sağlamış. 
Mekan genelinde beyaz-gri tonları hakimken, sadece bir iki tane kırlentte kullanılan uçuk sarı da uyumu kuvvetlendirmiş, fakat bu sarılar bence oldukça soluk kalmış. Belki bu detayın daha vurucu parlak bir renkle yapılması ve bir iki yerde daha tekrarlanması, mekana bir heyecan katabilirdi... 


Yatay veya dikey olmak zorunda değil tabi ki bu çizgiler! Boyar geçerim banane diyen ustamızın ince işçiliğini keyifle izliyoruz! Tabi belki de duvar kağıdıdır diyeceğim ama, ek yerini göremedim...Bu iki örnekte de diğerlerindeki gibi bir güzellik var, öyle değil mi? Bu mekanların duvarlarını düz bir renk olarak hayal edin ve bir de mevcut çizgili haline bakın. Sıradan bir mekana, duvardaki çizgiler kesinlikle çok hoş bir tat kattığını anlamanın en iyi yolu...


Benim favorim herhalde bu mekandır! Mesele sadece çizgler değil, etrafındaki aksesuarlarla olan uyumun yarattığı güzellik. Bu düzellik de, tabi ki denize ve teknelere gönderme yaptığı için benim favorim! Duvardaki barometre, termometre, öndeki hasır mobilya, lambaderin zincir ayağı...bunlar kendi başına marin detaylar olabilecekken, kesin olan şu ki, duvardaki laciver-beyaz çizgiler olmasaydı, tüm bu detayların denizciliği hatırlatması pek mümkün olamayabilirdi...

***