Sunday, January 4, 2015

MUTFAKLARDAKİ AMERİKAN BARLARI


Malum, ocak için evin kalbi denir, mutfak da kalabalık bir evde çokça vakit geçirilen bir mekandır. Eğer alan müsaitse bir mutfağın içine masa koyarak orada yemek yemeyi tercih eden çok olur. Hatta birçok binada daha proje aşamasındayken bile bu tasarlanır, mutfağa yemek masası konulur.

Yine de Amerikan barı tarzı bir yemek bölümü bizlerde pek de alışkanlık yaratmamıştır. Zaten niye Amerikan barı deniliyorsa!..


Burası belli ki bir açık mutfak. Ancak ada şeklindeki tezgahın bir tarafına konulmuş iskemleler sayesinde bir yemek alanı yaratılmış. 

KAYNAK BİLİNMİYOR

Bu tip yemek bölümlerinin en iyi tarafı, aynı zamanda mutfak tezgahı olarak da kullanılabilmeleri. Ufak olan bir mutfakta bir tezgahı iki fonksyonlu olarak kullanmak son derece akıllıca.  
Burada olay biraz abartılmış, karışılıklı olarak rahat rahat oturabiliyor.


Belki bu yüksek bar iskemlelerinin tepesine tünemek çok cazip bir fikir gibi görünmeyebilir. Ama bunun da alternatifi var. Onu ise ayrı bir konu olarak işleyeceğim. Yine bir ada ve önüne konulmuş bir iki bar iskemlesi.


Hemen arkasında yemek masası olduğu için bu bar bölümü ilk bakışta biraz mantıksız gibi görünüyor. Ancak yine de düz dolap görmektense dört tane bar iskemlesiyle bitirilmiş olan mutfak bölümünün, mekanın diğer alanlarıyla kolay geçişli bir ilişki kurduğunu görebiliyoruz, bu da kesinlikle mekana özel bir hava katıyor.

***