Monday, January 12, 2015

KLASİK TEKNE SALONLARI


Klasik tekneler candır. Eski değil, dikkat çekerim klasik!
Bazısı hakikaten inşa edildiği yıldan beri bazı renovasyonlar görme suretiyle kullanılıyordur, bazısı ise orjinal teknenin replikasıdır. Yani aynısının tekrar inşa edilmiş hali.

Bu teknelerin bir çok farklı özelliği vardır, her biri detaylı olarak incelenmelidir de. 
Ben bugün, sadece salonlarından bazı örnekler paylaşacağım.

Sunshine

İlk kızımız Sunshine. Kendileri 31.7 m boyunda, 5.6 m eninde zarif bir hatun kişi.
1900 yapımı bir teknenin replikası olarak 2004 yılında inşa edilmiş. İngiliz bayraklı bu güzelim klasiğin tasarımcısı ve mühendisi William Fife Junior.
Büyük olduğuna bakmayın, içinde 3 tane misafir kabini var. 6 kişi ancak yatabiliyor.
Ama personel kapasitesi 5 kişi. Bu armaya az bile!

Sunshine

Salonu ise tam bir klasik tekne salonu. Masif mobilyalar, açık renk ahşap zemin döşemesi, beyaz lake tavanlar.  

Moonbeam IV

Diğer bir klasik güzel de Moonbeam IV. Daha fazla bilinen bir tekne. Aynı mühendis tarafından (William Fife Junior) 1914'te inşa edilmiş. Boy 32.1 m iken, en 5.1 m. Personel sayısı 6 iken, misafir kapasitesi 7. 
Bir hatırlatma yapalım, bu tip teknelerdeki personel, misafirler için değil, öncelikle tekne için orada bulunuyor!

Moonbeam IV

Gül ağacından inşa edilmiş mobilyaları, İran halıları ve antika aksesuarlarıyla teknenin iç mekanından bir bölüm görüyoruz. Konstrüksyonun açıkta bırakılması ve postalarla kemerelerin görünür olması mekana ayrı bir keyif katıyor.

Hygie

Son olarak da balonunu açmış koşarak gelen Hygie'e uğrayalım. 1930'da inşa edilmiş bu ahşap güzeli de 2007'de Lemarchand tarafından restore edilmiş. 24 m boyundaki bu klasik, 5 m eninde. 8 kn sürat yapan keç arma teknenin personel kapasitesi 3, misafir kapasitesi ise 8 kişi.

Hygie

Yarışçı bir ablamız olan Hygie, özellikle 1931 Fastnet'inde adından çok söz ettirmiş.
Bu teknenin salonu da tam bir klasik tekne detaylarına sahip. Teknenin açıkta bırakılmış konstrüksyonu ve görsel bir güzelliğe sahip, hem de tavanın mümkün olduğunca yüksek kullanılmasına imkan tanıyor. Burada kemereler de beyaza boyanarak mekan biraz daha ferah hale getirilmiş.
Masif duvar panelleri, deri döşemeler (çok rahatsız olduğu belli) ve açık renk zemin döşemesi ile her şey yerli yerinde.

Unutmadan ekleyeyim, bu teknelerin hepsini charter amaçlı kiralayabilirsiniz!

***