Friday, August 1, 2014

YATLARDAKİ YEMEK BÖLÜMLERİ


Farklı boylardaki teknelerin yemek odalarına bir bakınız, zevkinize uygun olan bir yemek bölümü bulacak mısınız bakalım...

M/Y BESTINSHOW

Tavandaki aynalı bölüm, masanın yerini net bir şekilde belirliyor. Aynı çapta ve tam alt alta olan bu iki form mekan içinde özel bir alan yaratılmasına sebep olmuş.

M/Y BLIND DATE

Yine yuvarlak bir masa ama bu sefer çok daha sade ve modern hatlara sahip bir mekan içinde. Pencerelerin önündeki paneller bir yazlık havası yaratılmasını sağlamış, arka plandaki eskitme ahşap mobilyalar ve örgülü iskemleler de öyle. Bir tekne içinden çok, bir yazlık evin içi gibi...

M/Y HAIDA G

Klasik tekneler arasında çok önemli bir yeri olan Haida G'nin yemek bölümümde bordo rengin hakimiyeti söz konusu. Teknenin kişiliğine son derece uygun bir yemek bölümü... 

M/Y ILERIA

Bir masanın tasarımı tüm mekana baskın çıkabiliyor. Sadece masadaki bu hareketi ön plana çıkarmak için geri kalan mobilyalar son derece sade ve düz hatlara sahip bir şekilde tasarlanmış. Çok keyifli bir sonuç ortaya çıkmış.

M/Y MUSTANG 161

Biraz fazla karanlık, koyu renklerin hakimiyeti fazla olmuş. Tavandaki aydınlatma elemanı da fazlaca dominant. Ancak pencerelerden görünen manzara her şeyi unutturuyor.

M/Y SHANTI

Açık renk ahşap kapı ve panellerle çevrelenmiş bu yemek bölümünde beyaz renk hakimiyet kurmuş. İskemleler, masa, orta bölümdeki kumaşlı panel, tavan ve zemin kaplamaları...hepsi aynı dili konuşuyor. Bu renk seçimi sayesinde klasik olarak algılanabilecek bir ortam gayet samimi bir modernliğe sahip olmuş.

M/Y OCEAN MERCURY

Biraz resmi ve şık bir yemek bölümündeyiz şimdi. Kapıların ortasındaki açık renkli kumaş paneller önündeki tablonun mekanla olan renk uyumu çok güzel. Deri iskemleler de kesinlikle hoş bir hava katıyor.  

S/Y PAMINA

Masalar birbirinden farklı şekilde duruyor, yan yana dizilerek oturulan bir düzene mecbur kalınmış. Masanın karşısındaki merdiven yerleşimi bozuyor. Ama bu olumsuzluklara rağmen bence son derece samimi bir ortam yaratılmış. Bu samimiyetteki en büyük pay ise üstünün ferah, açık ve aydınlık olması, bir asma kat şeklinde oturma bölümünün üstünde yer alması ve sade bir tasarıma sahip olması... 

M/Y ROMOLA

Klasik bir motoryat olan Romola'ya ait yemek bölümünde U şeklinde bir oturma bölümü tercih edilmiş. Katlanan iskemlelerin eklenmesiyle 8 kişinin yemek yiyebildiği görülen bu bölüm göbekli ahşap duvar panelleriyle oldukça sıcak bir atmosfere sahip.

***