Friday, July 25, 2014

AHŞAP MOBİLYALI SÜPERYAT KABİNLERİ


Yine tekne kabinlerine örnekler...
Buradaki kabinlerin her birinde, birbirinden farklı ahşap yatak görmek mümkün...

MALTESE FALCON

Her özelliğiyle çığır açıcı bir tekne olan Maltese Falcon'un kabinleri de modern çizgilere sahip. Fotoğraftaki misafir kabini de o şekilde tasarlanmış. Özellikle yer olmadığı için küçük bir çeyrek daire olarak tasarlanmış olan komodinler son derece sevimli. 

DON CHRIS

Klasik sayılacak bir tekne kabini...Armut ve maun kullanılan bu kabinde, ağaçla dengeyi sağlama görevi zemindeki halı ve lumboz yan panellerine düşmüş

ANATOLIA

HAIDA G

İki klasik tekne kabini. Bir tanesinde ahşap ön plandayken, diğerinde lake boyanın öne çıktığını görüyoruz. Tarzlar aynı olsa bile, malzeme farkıyla yaratılan algı ne kadar da değişiyor, öyle değil mi?

METEOR

Önemli bir klasik tekne kabini daha. Duvarlar mobilyaya akıyor adeta.

NAZENIN V

Klasik tekneler içinde çok özel bir yeri olan bu yelkenlinin kabini tamamen tik ağacından imal edilmiş. Beyaz boyalı olarak kullanılan tavan panelleri ve lumboz çevresindeki panellerin haricinde gördüğümüz tüm mobilya ve duvarların aynı malzemeyle giydirilmiş olmasına rağmen mekan son derece sıcak, samimi ve bir o kadar da etkileyici. 

NERO

Müthiş bir megayat olan Nero'nun içi çok kaliteli ve son derece huzurlu.

SHMOOCK

Farklı malzemelerin bir araya getirilmesine harika bir örnek. Komodinler iki malzemenin beraber kullanılması, dolap kapısının bir duvar pansonu gibi ele alınarak yerine göre tasarlanmış olması mekana bir hareket katmış. Tek gözüme çarpan sıknıtılı detay, yatak yanlarındaki çıkıntılı olan kulpların, yürürken insanın bacağına sürekli çarpacağı oldu...

SUNDAY

Işığı yaymak için çok başvurulan bir yöntem olan tavan ve zemini beyaz renkte malzeme ile kaplamak bu kabinde de uygulanmış. Ancak burada hoş bir detay daha var; klasik ve ağır tabir edilecek bir tarza sahip bir mekan olmasına rağmen açık renk ahşap kullanımı ile son derece sakin ve huzurlu bir kabin elde edilmiş. Duvar panosu, havalandırma menfezi, lamba, ve kulpların da fazla baskın olmayan bir malzemeden seçilmiş olması bütünlük sağlamış.  

BİLİNMİYOR
Alabandaya doğru konumlandırılmış olan yatağın baş kısmı duvara tam olarak yanaştırılmamış. Biraz rahatsız edici detay gibi görünse de kabinin geneli oldukça uyumlu. Tavanda geniş tutulmuş göbek etrafı, masa ve açık kapıdan görünen lavabo dolabı dışında ahşap kullanılmamış.
Geri kalan malzemelerin de kontrast tonlarda seçilmiş olması, renk ve doku bakımından kabin geneline bir denge getirmiş. 

***