28 Temmuz 2011 Perşembe

FLYING EAGLE


A 48m motoryacht Flying Eagle was built in Bloemsma van Breemen shipyard, whose naval architect is Vripack and the interior designer is Reymond Langton Design. What I fancy about this project is that it is neatly and boldy designed, without creating mess with overusage of materials and colors. 

ana salon * main salon

The seperation between the dining and the resting area holds a beautiful glass artwork from the owner's provate collection, which gives a homely effect to the interior while creating a unity between the two areas.

merdiven * staircase

koridor * hallway

I love the staircase and the hallway with the matching recessed ceiling panelling.

master banyo * master en-suite

günlük tuvalet * day head

Same circular forms are used in the bathrooms. So this made especially the day head a real cute area.

mutfak * galley

The galley which is equipped with professional equipments is superb!

BANYOLARDAKİ RUSTİK DETAYLAR


Ege-Akdeniz evlerinde çokça rastlayacağınız rustik detaylara göz atalım.

kaynak bilinmiyor

kaynak bilinmiyor

beautiful soup

randomitus

randomitus

27 Temmuz 2011 Çarşamba

SAI RAM


You'll adore this 52m custom-made Benetti motoryacht, as I do! Sai Ram whose interior designer is Lazzerini & Pickering; inhouses six guest cabins for 12 persons and 7 crew cabins for 14. The interiors has a bold and brave color scheme, where the design is also likewise.
Türkiye'nin teknoloji ekranı TeknoTV yayında!

Teknolojiyi her yönüyle, enine boyuna işleyen video kanalı TeknoTV, Hürriyet WebTV çatısı altında yayın hayatına başladı.

"Türkiye’nin teknoloji ekranı" sloganıyla yola çıkan bu kanalda, siz internet kullanıcıları için günlük hayatta oldukça fayda sağlayacak teknolojik püf noktaları yer alıyor. Ayrıca, internet kullanımıyla ilgili detaylı ipuçları, merakla beklediğiniz en yeni ürünlerin özel tanıtımları ve satın alma rehberleri PCnet Yayın Yönetmeni Erdal Kaplanseren ve Çağla Pınar Tunçel’in sunuculuğunda yayımlanıyor.

webtv.hurriyet.com.tr/teknotv adresinden ulaşabileceğiniz TeknoTV, her hafta onlarca video ile zenginleşerek yeni içerikler sunmaya devam ediyor.

Örneğin, bilgisayarınız çok yavaşlıyor ve birkaç işlemi birden yaparken durma noktasına geliyorsa size bir ipucumuz var. Zaman içinde ağırlaşan bilgisayarınızı ilk aldığınız günlerde olduğu gibi hızlı hale getirmek için videomuzu mutlaka izleyin! Dilerseniz şimdi Erdal Kaplanseren’e kulak verelim:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Bir bumads advertorial içeriğidir.

TASARIM BİSİKLETLER


Ama süper tasarım işi bisikletler bunlar!

handmade charlotte

handmade charlotte

e.liron

little brown penrandomitus

randomitus

seesaw designs