Wednesday, April 27, 2011

10 ÖZEL TAVAN TASARIMI


Tavanların şekli şemali, tasarımı sayesinde bazı mekanları çok farklı algılamak mümkündür... Gelin bir kaç örneğe göz atalım beraberce.

a strange form of life

Dışarıda böylesine harika bir doğa varken başka bir mimari tasarım pek yakışmazdı doğrusu! Bu yapıdaki iç mekan, dışarıdaki manzaraya adeta bir fon oluşturmak için yaratılmış sanki. Beyaza boyanmış yüksek hem de hayli yüksek duvarlar, peysaja bir çerçeve gibi konumlandırılmış...

black eiffel

Tabi ki bir çikolata firmasının ofisine ait bu fotoğraf... Neresi olduğunu bilmesek de tavandan akan şu çikolata, her şeyi özetliyor!

arch daily

Camları duvarda ve tavanda devam ettirmek müthiş bir çözüm. Bu mekanda ışığı içeriye kontrollü almak için şeffaf değil buzlu cam tercih edilmiş.

the beautiful soup

Ormanın göbeğinde yer alan bir yapı daha. Doğaya saygılı tasarıma harika bir örnek. Kullanılan malzeme ve açık kapalı dengesi çok güzel kurulmuş.

wood love

arch daily

Bazen pencere açmak mümkün olmayabilir. Ancak fırsatınız varsa, mutlaka tavanda bir "skylight" pencere açma fırsatını değerlendirin. Böyle bir pencereye uygulanacak perdenin motorlu olmasında fayda var, hatırlatalım.

wood love

Düz olmak zorunda değil pencerelerimiz... Biraz açı verince ve standart ebatların dışına çıkınca ne kadar da etkileyici bir görüntü elde edilmiş öyle değil mi?

interiors

design files

Çok keyifli iki mekan ve eğimli çatı üzerinde yer alan pencereleri...

bliss

Sürgülü kapının tavanda toplanması son derece akıllıca bir çözüm. Özellikle de buradaki gibi ufak mekanlar için. 

***