Wednesday, February 2, 2011

UÇUK RENKLERDEKİ TEKNE MEKANLARI


Teknelerde açık renklerin kullanımı çok yaygındır. Mekanların genellikle alçak tavanlı olması, içeriye giren gün ışığını yaymak, ferahlık hissiyatını kuvvetlendirmek için pastel tonların kullanımı çokça görülmektedir.

M/Y AFRICA

Antalya'da Sunrise tersanesinde inşa edilen bu güzeli motoryatın ana salonuna beyaz renkler hakim. Duvar panellerinin koyu renk olması, ortadaki post ile döşenmiş puflarla uyum sağlamış. Tavan, zemin ve tüm döşemelerin beyaz olması ise son derece sakin ve huzurlu bir ortam yaratılmasına imkan vermiş.

S/Y ALITHIA

Bir yelkenlinin salonundayız şimdi de. Dar alanlar ve küçük pencereler olmasına rağmen, gün ışığını tamamen içeriye davet eden ve mekana yayan, sade, net çizgilere sahip bir oturma bölümünü görüyoruz. Beyaz renk ise, zemin döşemesi dışında her yerde kullanılmış. 

M/Y SIREN

M/Y SIREN

Aynı kabine ait iki fotoğraf! Kabinin bir tarafında açılan balkondan deniz üzerinde keyif yapmak mümkün. Son yıllardaki teknelerin artık vaz geçilmez bir öğesi...
Krem rengi iç mekanda, zeminde gördüğümüz abanoz tonları yatak üzerindeki kırlentlerde ve başucu lambalarında da kullanılmış. Hem sade hem de son derece uyumlu bir mekan.

M/Y SIREN

Aynı megayatın başka bir kabini. Misafir kabini olduğu için tabi ki daha küçük. Ama konsept aynı şekilde devam ettirilmiş. Duvar panelleri aynı, zemin döşemesi master kabininkinden farklı ama renk tonları ve genel tasarım tarzı aynı dili konuşmakta.

M/Y SIREN
Kocaman küveti ve geniş aynası ile bir tekne banyosuna hiç benzemiyor değil mi? Zaten bu tip teknelerin hiç biri alışulagelmiş teknelere benzemiyor!

M/Y CELESTIAL HOPE

Zeminde fon niteliğinde koyu renk ahşap döşememizi görmekteyiz bu örnekte de. Duvar panelleri ve tavan ise tamamen bembeyaz. Zeminde gördüğümüz renk tonu ise ufak tefek detaylarda tekrarlanarak mekanda bir denge oluşturulmasını sağlamış.

M/Y CELESTIAL HOPE

Sadece beyaz değil, saymaya kalksak 5-6 renk çıkartırız rahatlıkla. Ancak hepsi aynı skalaya ait. Hepsi son derece uçuk tonlarda. O yüzden gözü hiç rahatsız etmediği gibi, bir monotonluğa da sahip değil. Renk tonlarının dengesi ve geçişler çok başarılı bir şekilde kurulmuş.

S/Y HORTENSE

Diğer örneklere nazaran daha fazla renk görüyoruz bu iç mekanda. Ancak özünde, yine sadece baskın olan iki renk bulunuyor. Araya giren farklı ton, bir fon niteliğinde mobilyaların bazaları sadece.

***