Thursday, February 10, 2011

SANTA YNEZ EVİ


FisherPartners tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş bu ev, Santa Ynez-California'da yer alıyor. 


Bir sanatçı ve bir avukat çiftin evi, doğayla tezat olan köşeli formlara sahip olsa bile, uzaktan bakıldığında gözü yormuyor ya da çevresine yabancı durmuyor. Mimarın köşeli formlara olan ilgisi, ev sahibi sanatçının da kare tablolarıyla bir ortak payda yaratma suretiyle, forma dair ana konseptin ortaya çıkmasını sağlamış.


Bölgenin sıcak yaz ve soğuk kışlarına karşı kullanışlı bir bina olması, çiftin isteklerinin en başında yer almış. Bozkır görünümlü vadi ile uyumlu olan kahverengi tonlarındaki bina, doğanın içinde fazla göz yormuyor.


Tüm yaşam mahalleri, ortadaki avlunun etrafında konumlandırılmış. Böylece havanın uygun olduğu dönemlerde kullanılmak üzere bu orta alan; tüm eve hakim olan bir oturma-buluşma bölümü olarak düzenlenebilmiş. 

Geniş cam paneller güzel havalarda iç ve dış mekanı birleştirebilmek amacıyla açılabilir olarak tasarlanmış. Böylece iç mekanda da dışarının güzelliğini yaşamak mümkün kılınmış.


Ev sahibine ait olan ve evin geometrik formlarına ilham veren resim çalışmaları, pek fazla rengin kullanılmadığı eve güzel bir tat katmış.

***